Cinler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Cinler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Cinler ; İslamiyete göre gözle göremeyeceğimiz, farklı şekillere bürünebilen anlamlarından dolayı çoğu zaman farklı şekillerde yorumlanmaktadır. Kimi açıklamalara göre ise insanlarla cinsel anlamda ilişki kurabilen, onları yönetebilen ve etkisi altına aldığı gibi birçok doğa üstü olayların yüklendiği ruhani varlıklar olarak ifade edilir. Bir diğer yorumlamaya göre ise gözle görülemeyen ve hissedilemeyen birçok şey için kullanılabilir. Bunlar mikroorganizma, radyasyon vb. gibi gözle görülemeyen varlıklardır.

KİTAB-I MUKADDES CİNLERİ 

Kitab-ı Mukaddes Cinleri bizlerin tabiri ile günah işlemiş melekler, Allah’ın sadık melekleri iken şeytanın emri altına girmiş şeytanın melekleri olarak tanımlanmaktadır. Hıristiyanlık dinine göre cinler, şeytanın isyanından sonra gökyüzündeki görevlerini bırakarak yeryüzüne inmişlerdir. Böylelikle şeytanın emrine girmişlerdir. 

Cinler, erkek şekline bürünerek kadınlarla ilişkiye girmeye başlamışlar ve ‘ Nefilim ‘ türünü oluşturmuşlardır. Nuh’un Tufanı zamanında Nefilim cinleri ölmüş diğerleri ise boğulmamışlar sadece ruhları ile tekrar göğe dönmüşlerdir. Allah onları alçaltılmış bir durumda bırakarak yeryüzüne göndermiştir. O zamandan beri beden olarak maddeleşemeseler dahi insanlara zarar vermek için yaklaşmaya devam ederler. Diğer dinlerde söylenenin aksine Kitab-ı Mukaddes’e inancı olan ve Hıristiyanlığa inanıp bağlı kalan insanlar cinlerden korunabileceklerine inanmaktadırlar.

 

Cinler Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Cinler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bir diğer görüşe göre ise cinlerin musallat olduğu insanların geçmiş zamanda veya devam ederek Ruhani varlıklarla uğraştığı söylenir. Bu durumlarla uğraşıp cinler tarafından rahatsız edilen kişiler Yehova’nın Şahidi olup onlarla bağlantılı olan herşeyi ellerinden çıkardıktan sonra rahatsız edilmeyi bıraktıklarını anlatırlar. 

İSLAM DİNİNE GÖRE CİNLER

Kuran-ı Kerim’e göre insanlar topraktan cinler ise ateşten yaratılmışlarıdır. Kuran’ın 72. suresinde ise cinleri anlatan Cin Suresi bulunmaktadır. 

İslama göre cinlerin ateşten yaratıldığı, İnsanlardan çok önce yaşam sürmeye başladıkları söylenmektedir. Birçok konuda insanlarla bağdaştırılmışlardır. İradeleri bulunmakta ve kötü,iyi davranışlarda bulunabilirler. İnsanlarda bulunduğu gibi yer, içer, evlenir ve çoğalabilirler. Cinsiyetlerinin olduğu da söylenmektedir. Onlar da bizler gibi doğar büyür ve ölürler. Ancak onların yaşamları, insan ömrüne göre oldukça uzun ve fazladır. 

Cinlerin de insanlar gibi inançları olduğu söylenmektedir. Bunlar inanan ve inanmayan olarak ikiye ayrılırlar. Bir düşünceye göre inanmayacan cinlerin daha fazla olduğu iddia edilir. Cinler de insanlara emredildiği üzere ibadet etmek ile yükümlüdürler. Kuran-ı Kerim’e göre Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) hem insanlara hem de cinlere gönderilmiştir.

Bunların dışında ise cinlerin insanlardan ayıran farklı özellikleri bulunduğu söylenmektedir. Çeşitli şekillere girebildikleri, çok güçlü olup bazı zor işleri gerçekleştirebildikleri, istedikleri zaman gözle görünebilecek olmaları ve çok hızlı hareket edebildikleri gibi farklılıkları bulunmaktadır. Ancak bunların dışında diğer dinlerin inanışının aksine cinler geleceği göremez ve bilemezler. Her ne kadar ruhani varlıklar olup insanların bilmediği sır ve gizemleri bilseler de Peygamberlere inan vahiy peygamberler tarafından açıklanmadıkça geleceği ve gaybı bilemezler

Check Also

canlıfal,facebook,canlıfal

Bedava ve ÖZEL Bakım!

FACEBOOK : https://www.facebook.com/omerhoca11/. MSN ile yüz yüze canlı ÖMER hocayla görüş ÖZEL BAKIM: https://www.facebook.com/omerhoca11/Sevdiğiniz kişiya …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir